Landing Page Tasarımı

Landing Page, web sitelerinin arama motoru kampanyaları ve sosyal medya üzerinden yapmış oldukları çalışmalar sonrasında ziyaretçilerini yönlendirdikleri özel olarak hazırlanmış olan (çoğu zaman içerisinde bir form yer alabilen) tekil sayfalardır

Birçok webmasterın yaptığı en büyük hatalardan biri reklam çalışması yaparken ana sayfayı baz almasıdır. Oysa belli bir hedef doğrultusunda yapılan reklam çalışmalarında ziyaretçilerin dönüşümü daha çok arttırılmak hedeflendiği için Landing Page kullanılır. Landing Page içerisinde ziyaretçilerin ilgisini seçecek teklifler ve değerli kampanyalar bulundurulur, böylece Landing Page tam olarak hedefine ulaşmış olur.

Landing Page genellikle satış amacı güden e-ticaret siteleri içerisinde görülmesine karşın hemen her tür web sitenin içerisinde bu tür bir sayfa görebilmek mümkündür. Örneğin herhangi bir kelime üzerinde Google AdWords ile bir reklam kampanyası girişiminde bulundunuz ve en gözde anahtar kelimeniz için iyi bir reklam bütçesi ayırarak reklam kampanyanızı başlattınız. Şimdi, bu vasıtayla web sitenize ulaşacak olan kişileri neden doğrudan ana sayfaya yönlendirerek onların sitenizi terk etmesine izin veresiniz ki? İşte bu aşamada Landing Page’ler devreye giriyor ve müşteriye asıl hedefi kolayca sunan web sayfaları potansiyel müşterilerin karşılarına getiriliyor.

Sonuç olarak reklam kampanyası satışı hedeflediğinde daha çok satış yapıyor ve bunun sonucunda Landing Page ile yapılan reklamlar çoğu zaman ana sayfayla yapılan reklamlardan çok daha etkili şekilde yüksek oranlı geri dönüşüm gerçekleştiriyor.

Landing Page

Landing Page Tasarımı

  • Mümkün olduğunca tek bir reklam kanalınız yoksa tek bir Landing Page’e de sahip olmayın. Sosyal medyada yaptığınız reklam çalışmaları için ayrı tasarıma sahip bir Land Page hazırlarken hedef kitlesi belli olmayan AdWords için daha farklı bir Land Page hazırlayın. Hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek renk tonları kullanın ve sitenin kendi renk skalasından çok fazla dışarıya çıkmayın.
  • Landing Page içerisinde olabildiğince navigasyon menülerinin ortadan kaldırılması sağlanmalıdır.  Ziyaretçiniz bu sayfaya geldiğinde ona aradığını ve istediğinizi sunmalısınız. Etrafta fazladan navigasyon menülerinin yer alması ziyaretçinin bu sayfadan daha farklı sayfalara da kolaylıkla geçebileceği anlamına gelir.
  • Landing Page’in her zaman için bir değeri olmalıdır. Örneğin bu sayfalar aracılığıyla kullanıcılarınıza iletişim bilgilerinin karşılığında bir şey sunmayı vaat edebilirsiniz. Böylece Landing Page sayfasındaki formlarınız bomboş sitede duracağına çok daha dolu şekilde ve bilgilerle size geri dönüş yapacaktır. Şayet amaç yalnızca satışsa da o halde mutlaka en etkili teklifi, en etkili şekilde sunacak bir Landing Page yapın.
  • Sosyal paylaşım butonlarını mutlaka sayfanın görülebilir bir yerlerine koyun. Artık insanlar sosyal ağları çok daha sık şekilde kullanıyor. Çoğu zaman alınacak bir ürün için önceden arkadaşlarından fikir alıyorlar veya satın alınabilecek değerli şeyleri paylaşmak istiyorlar.
  • Landing Page’i olabildiğince kısa ve öz tutmak en iyisidir. Özellikle bir reklam sonucunda kişinin geldiği sayfanın çok uzun olması dönüşüm oranını da en aza doğru çeker. Sade ve amacınızı gösteren sayfalar tasarlayın.
  • Landing Page’in web sitenizden daha hızlı olmasına özen gösterin. Bu sayfaya diğer bağlantılardan gelen potansiyel müşterilerin fikrini değiştirmeden sayfayı anlık olarak karşınıza çıkartmak kilit noktalardandır.
  • Bu oyunun kuralları olmadığını bilin. Bir farklı firma aynı Landing Page ile çok daha yüksek geri dönüşüm oranı elde ederken siz edemeyebilirsiniz. En iyi Landing Page için daha fazla ve daha fazla test yapmak gerekir.

Landing Page Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki değerli ipuçlarını da öğrendikten sonra artık işe Landing Page örneklerine bakmakla başlayabilirsiniz. Aslında farkında olmadan her bilgisayar kullanıcısı bir yazılımı indirmek için bile çoğu kez Landing Page ile karşı karşıya gelmiştir. Eğer tam olarak sayfanızın nasıl olacağını tasarladıysanız şimdi iş bunu gerçeğe çevirmeye kaldı.

Çoğu e-ticaret sisteminin içerisinde kendiliğinden Landing Page hazırlamak için (Örneğin;Wix) modüller bulunuyor. Bu modüller yardımıyla tam olarak istediğiniz gibi bir Landing Page meydana getirebilirsiniz.

Aynı şekilde WordPress gibi popüler CMS‘ler için de ücretsiz olarak Landing Page sayfası hazırlama eklentileri bulunuyor. Bu eklentileri deneyerek kendinize en uygun ve en yaratıcı Landing Page’i meydana getirebilirsiniz.

image
http://www.coajans.com/wp-content/themes/imperio/
http://www.coajans.com/
#d63b33
style1
paged
Loading posts...
/home/coajans/public_html/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
yes
yes
off
MAİL ADRESİNİZİ GİRİNİZ
off
off